MLT

Fundamenty zalane. Trwają ciężkie prace.

Zapraszamy wkrótce

Goście Specjalni z Ameryki Południowej


To już pewne! Wspaniali Goście z Ameryki Południowej potwierdzili obecność na Rewia Zwierzaki z Zagrody - będą z nami ALPAKI!

Alpaka  – trawożerny ssak parzystokopytny z rodziny wielbłądowatych. Zwierzę udomowione i hodowane, przypomina nieco lamę, ale jest od niej mniejsza i z budowy ciała bardziej podobna do owcy. 

Alpaki nie występują w formie dzikiej. Są hodowane na zboczach Andów w Ekwadorze, Boliwii, Peru i Chile na wysokościach od 4000–4700 m n.p.m.

Alpaki żyją około 15–25 lat. Sierść alpaki wyróżnia się jedwabistym połyskiem. Występują dwie rasy alpak – suri i huacaya, różnią się okrywą włosową. Włosy suri dorastają do 50 cm długości. Z wełny alpaki produkuje się koce, poncza oraz wysokiej klasy odzież. Alpaka hodowana jest w Andach na obszarze od południowego Peru, Chile po północną Boliwię.

Alpaki dzięki lepszej wełnie od owczej oraz dobremu mięsu, zyskują coraz większą popularność w wielu hodowlach na świecie, a także i w Polsce. Ich hodowla jest też bardziej ekonomiczna, gdyż dzięki dwudzielnej wardze, jedząc rośliny, nie wyrywają ich korzeni z ziemi. Przystosowane są do klimatu wysokogórskiego, a do wyżywienia wystarczą im słabe gleby piątej i szóstej klasy o niewielkim areale – na jednym hektarze jest w stanie utrzymać się około 20 sztuk alpak. W odróżnieniu od innych zwierząt nie niszczą pastwisk za sprawą miękkich poduszek kopyt. Wytrzymują trudne zimy dzięki wełnie odpornej na mroźny klimat, która dłużej zatrzymuje ciepło. Ponadto nawóz alpak z dobrym skutkiem można wykorzystać w ogrodnictwie.

Ciekawostki:

Farmerzy w Wielkiej Brytanii wykorzystują alpaki do bronienia owiec przed drapieżnikami.

Z wełny alpak wykonuje się również kołdry charakteryzujące się przede wszystkim właściwościami zdrowotnymi jak również cieplnymi.

Mają bardzo łagodny charakter, przez co nadają się do pracy z dziećmi z cierpiącymi na ADHD i z porażeniem mózgowym.


BUKOWA ZAGRODA
Bystrzejowice Pierwsze 61, 
21-050 Bystrzejowice Pierwsze
Telefon: 734 139 211
Dowiedz się więcej >>> TUTAJ
<< wstecz